Ana sayfa » Bebek Kıyafetleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bebek Kıyafetleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bebeklerin cildi çok hassastır. Bu yüzden bebek kıyafetleri seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Bebeklerin yağ tabakası yetişkinlere göre daha az gelişmiştir. Uygun olmayan giysi bebeklerde kızarıklığa ve cilt tahrişlerine neden olur. Kimyasal açıdan irriten özellik taşıyan temizlik malzemeleri cildi tahriş eder. Bebek giyimi bebeğin büyüme ve gelişimini direk etkilemese de dolaylı yönden etkilemektedir. Bebeklerin giysi seçiminden anne ve babalar sorumludur.

Bebek kıyafetleri seçerken işlevselliğe dikkat etmek gerekir. Giysi bebeği sıcaktan ve soğuktan korumalıdır. Mevsime ve ortama uygun giydirmek gerekir. Pamuklu giysilerin emicilik özelliği fazladır. Bu yüzden elbiselerin pamuklu olmasına özen gösterin. Bebek kıyafetleri kolay yıkanabilir özellikte olmalıdır. Çünkü bebekler kıyafetlerini çok sık kirletirler. İç çamaşırları kolay emilebilen, kaynatmaya dayanıklı ve ütülenebilir özellikte olmalıdır.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Olmalı ?

Bebek kıyafetleri bebeklerin hareket sistemini kısıtlamamalıdır. Kol ve bacakları çok kolay geçmelidir. Giydirmesi kolay olmalıdır. Bebeğin şapka takması bebekte ısı kaybını azaltır. Çoraplar ise pamuklu olmalıdır. Çoraplar bilekleri sıkı sarmalı ama sıkmamalıdır. Lastik kısımları çok sıkı olmamalıdır. Çoraplar kolay giydirilip çıkarılabilmelidir. Bebek kıyafetlerinin yakası geniş, kolları bol olmalıdır. Boyundan açılabilen fermuarlı ve çıtçıtlı kıyafetler tercih edilebilir.

Bebek altı çok sık değiştirildiği için kıyafetler kolay açılabilir olmalıdır. Dantelli ve bağcıklı elbiseler bebekler için uygun değildir. Giysi üzerinde sert metal ve plastikler bulunması doğru değildir. Bebek kıyafetlerinde dikiş yerleri sert olmamalıdır. Boyası çıkan giysiler yıkanırken ayrı yıkanmalıdır. Giysiler güneşte iyi kurutulmalıdır. Ütüleme yapılırken tersten yapılmalıdır. İlk defa alınan kıyafetler mutlaka önceden yıkanmalıdır. Kıyafetleri saklarken naftalin ve güve ilacı kullanmak doğru değildir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı başlıklı makalemizde bebeklerde ağız sağlığı ve bebeklerde diş temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.