Ana sayfa » Bebek Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Bebek Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Bebekler dünyaya geldikleri anda sindirim sistemleri gelişmemiştir. Bu yüzden ilk başta beslenmesi anneleri tarafından yapılır. ilk 6 ay beslenmede anne sütü çok önemlidir. Anne sütü içinde bol miktarda vitamin, mineral vardır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinler anne sütünde bol miktarda taze ve steril bir şekilde bulunur. Bebek emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü anne yanlış beslendiğinde sütü aracılığı ile bebeğin beslenmesi de olumsuz etkilenir.  Gaz yapan gıda tüketen annelerin bebeklerinde gaz sorunu ortaya çıkar. Uzmanlar emziren annelerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesini şiddetle tavsiye etmektedir.

Bebeğinizi her istediğinde emzirmelisiniz. Bebeğin ihtiyacına cevap vermemek yada geç cevap vermek bebeğin güven duygusunu olumsuz etkiler. İlk 6 ay mutlaka anne sütü verilmelidir. Emzirme gerekirse 2 yaşına kadar sürdürülmelidir.  yeterli ve dengeli beslenmelidir. Gaz yapan besinlerden uzak durmalıdır. Öğün atlamamalı, diyet yapmamalıdır. Ramazan aylarında oruç tutmamalıdır. Emziren annenin bol sıvı tüketmesi şarttır. Günde en az 2 litre suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suyu tüketmelidir. İçinde katkı maddesi olan, kafein ve alkol kullanımından uzak durmalıdır. Gazlı içecekler bebekte sorun yaratabilir.

Emziren Anne İlaç Kullanımı

Baş ağrısı gibi durumlarda anne ilaç almak gerekirse mutlaka uzman doktor kontrolünde ilaç almalıdır. Anne günlük en az 1800 kalori enerji almalıdır. Vücut için gerekli besin öğesini almalıdır. Anne sigara gibi bağımlılık yaratan alışkanlıklardan vazgeçmelidir. Anne stres, kaygı, endişe gibi durumlardan uzak durmalıdır. Annenin psikolojik durumu bebeğe yansır. Bebekler annelerin psikolojik durumunu hisseder. Bebeğin kilo alımı takip edilmeli ve gereksiz yere bebeğe mama verilmemelidir. Anne sütü içerisinde bebek için gerekli herşey bulunur.

Bebeklere günlük taze besinler verilmelidir. Açıkta kalmış beklemiş ve bozulma riski yüksek yiyecekler verilmemelidir. Bebeğe 1 yaşına kadar anne sütü dışında inek sütü vermek doğru değildir. Bebekte alerjik reaksiyona neden olabilir. Anneler gece emzirmesine önem vermelidir. Annelerin gece sütü daha verimlidir. Annede süt yapan prolaktin hormonu gece daha fazla salgılanır. Anne her emzirme sonrası mutlaka en az 1 bardak su içmeli sıvı alımına önem vermelidir.

Bir önceki yazımız olan Çoğul Gebelik Durumu Nedir ? başlıklı makalemizde çoğul gebelik ve ikiz gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.